Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa LCD monitory

Ako vybrať LCD monitor?

Koľko času trávite za počítačom? Práve monitor, je ten komponent PC zostavy, s ktorou sa stretávate tvárou v tvár najčastejšie. Pri výbere určite zvažujte nielen cenu ale aj kvalitu. Najlepšie bude hneď na začiatku - ešte pred výberom určiť na akú aktivitu sa bude LCD monitor najčastejšie používať.  
 
 
 

Podľa čoho teda zistím, aký monitor potrebujem?

Kvôli všetkým týmto skutočnostiam je práve otázka na čo bude monitor používaný tou prvoradou. Od nej sa budú odvíjať všetky ďalšie technické parametre a dizajnové prevedenie monitora. 
 
Náročný zákazník - väčšinou ide o grafikov, fotografov alebo ľudí, ktorí potrebujú kvalitný monitor, kvôli náplne práce. Pri výbere sa treba zamerať na technické parametre. Pre mnohých ide dizajn skôr bokom. Dôležitejšia je veľkosť a technické vybavenie. Do tejto kategórie zahŕňame aj hráčov hier, ktorí si radi doprajú kvalitu. V dnešnej modernej dobe, namiesto LCD monitora, často pri výbere upriamia pozornosť na LCD televízor, ktorý prepoja so svojou PC zostavou. 
 
Menej náročný zákazník  - ide o bežných spotrebiteľov, ktorí si monitor kupujú pre svoje "domáce účely". Ideálny na prezeranie fotiek a videí z dovoleniek, surfovanie po internete, či pozeranie filmov a hranie hier. Pri tomto type zákazníka zohráva dizajn už vyššiu rolu. Rovnako dôležité bude zladiť farbu monitora s farebným prevedením ostatných technických komponentov priestoru, v ktorom bude umiestnený. Do tejto kategórie zaraďujem aj vybavenie detskej či študentskej izby, alebo klasické vybavenie kancelárie.  
 
 

Akú kvalitu obrazu zvoliť?

Ako prvé si treba určiť, o ako veľký monitor máme záujem. Tento parameter sa nazýva uhlopriečka monitora. Najbežnejšie parametre sú v súčasnosti monitory s 19"-26". S rozmerom monitora úzko súvisí aj pomer strán - či máme záujem o monitor v tvare skôr štvorca, alebo obdĺžnika. Medzi klasické pomery strán patria 4:3, 16:9 a 16:10. 
 
Na základe týchto parametrov si vieme určiť aj potrebnú kvalitu rozlíšenia obrazu. Predsa len na obrazovke 4:3 sa nám bude zobrazovať obraz ináč ako na monitore s parametrami 16:9. Pri kvalite rozlíšenia obrazovky monitora platí, čím vyššie rozlíšenie si vyberieme, tým by mala byť zabezpečená vyššia kvalita obrazu. Pri rozlíšení LCD monitorov sledujeme koľko bodov sa nachádza v stĺpcoch a riadkoch na obrazovke. Čím viac bodov sa na obrazovke nachádza, tým je obraz kvalitnejší. Za najvyššiu dostupnú kvalitu sa považuje rozlíšenie 1920x1080. 
 
Ďalej je dôležité sledovať tzv. pozorovací uhol. Ak si kupujete počítač napr. do práce a nemáte v záujme aby vaši kolegovia pozorovali, čo práve na počítači robíte, zvoľte nižší pozorovací uhol. Pozorovací uhol sa udáva v stupňoch napr. 178°/178°.
 
Pri výbere určite nezabudnite aký kontrast vybraný model LCD monitora ponúka. Ide o pomer svietivosti bodov bielej a čiernej farby. Znova platí, čím vyšší kontrast, tým kvalitnejší obraz. 
 
Náročných zákazníkov určite bude zaujíma doba odozvy. Za štandardnú odozvu sa považuje 2ms až 5ms. Čím kratšia doba odozvy, tým je monitor vhodnejší na hranie hier, či pozeranie filmov. 
 
 

Aký konektor resp. vstup do monitora zvoliť?

Základný vstup do monitora s označením D-SUB už pri nových modeloch LCD monitorov dopĺňa aj digitálny vstup DVI. Niektoré modely ponúkajú viac DVI vstupov. Iné zas obsahujú aj HDMI konektor. Pri výbere je dôležité vstup do monitora zladiť s výstupom grafickej karty. Práve staršie modely ešte nemusia obsahovať spomínaný DVI výstup. 
 
 

Oplatí sa sledovať pri výbere monitora záručnú dobu?

Pri výbere monitora netreba podceniť záručnú dobu. Bežná záručná doba je 24 mesiacov, avšak odporúčame uprednostniť kúpu monitorov s 36 mesačnou zárukou. Prečo? Kvôli veľmi častej chybe monitorov, ktorou je vypadávanie pixelov. Ide o chybu trvalého svietenia, alebo naopak výpadku svetla daného pixela - bodu na obrazovke.  
 
 

Je dobré si kúpiť monitor so vstavanými doplnkami alebo bez? 

Kedysi rarita, dnes už bežná súčasť monitorov - webkamera alebo reproduktory. Určite pri výbere odporúčame sledovať aj jednotlivé technické doplnky, ktoré zabezpečia užívateľovi pohodlie. Samozrejme, ak hľadáte kvalitu, ideálne bude kvalitnú PC zostavu vyskladať nielen z kvalitného monitora ale aj doplnkov v podobe reproduktorov. 
 
 
Porovnať lcd monitory